03-08-22
Światowe Dni Młodzieży

Autor postu SimpleUser

Światowe Dni Młodzieży - program

Światowe Dni Młodzieży to cykliczne spotkania młodych katolików z różnych części świata. Zrzeszają one młodych chrześcijan w wieku 15 - 35 lat, którzy wspólnie ze swoimi przewodnikami duchowymi (duszpasterzami, katechetami, biskupami) pod przewodnictwem Papieża chcą manifestować swoją przynależność do Kościoła i miłość do Jezusa Chrystusa. Pomysłodawcą tego wydarzenia był Papież Jan Paweł II a jego dzieło jest kontynuowane przez jego następców. 

Światowe Dni Młodzieży - kiedy i gdzie?

W styczniu 2019 roku Papież Franciszek opublikował na Twitterze wpis będący podziękowaniem za obchody ŚDM 2019 w Panamie i zapowiedzią następnych Światowych Dni Młodzieży: "Wam, drodzy młodzi, wielkie “dziękuję”. Nie ustawajcie w drodze, kontynuujcie życie wiarą i dzielcie się nią. Do zobaczenia w Lizbonie w 2022!". Jednak w świetle aktualnych wydarzeń i konfliktu wojennego na wschodzie kolejne spotkanie młodych chrześcijan zostało przełożone o rok i odbędzie się w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 r. w stolicy Portugalii.

swiatowe dni mlodziezy

Światowe Dni Młodzieży - co zabrać ze sobą?

Jak podczas każdego wyjazdu wybierając się na ŚDM należy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Ze względu na specyfikę wydarzenia (pielgrzymi nocują zazwyczaj na podłogach udostępnionych na ten cel obiektów - hal sportowych, szkół, dużych sal) warto zabrać ze sobą karimatę bądź materac oraz śpiwór. 

Światowe Dni Młodzieży - co warto wiedzieć?

W każdej diecezji są formowane grupy na wyjazd na ŚDM. Najlepiej zapisać się do takiej grupy i podróżować wspólnie. Nie ma jednak przeszkód, aby zarejestrować się jako osoba indywidualna. Uczestnicy niepełnoletni muszą podróżować z opiekunem. Koszty wyjazdu, w zależności od środka transportu, oscylują w granicach 3500 zł - 4500 zł.